Vidzemes plānošanas reģions 2018.gada 12.septembrī aicina uz reģionālo diskusiju “Dabas un kultūras mantojums sastopas ainavā”. Diskusijas mērķis ir sniegt gan ieskatu par ainavas vērtību un nozīmību Latvijā un Vidzemē, gan arī rosināt sabiedrību iesaistīties ainaviskas vides uzturēšanā un saglabāšanā nākotnē. Pasākums notiks Jaunpiebalgas novada E.Dārziņa un J.Sudrabkalna memoriālajā muzejā “Jāņaskola”, pulcējot tos, kuriem ir būtiski, ka tiek saglabāta ainavu daudzveidība Latvijā, kā arī tos, kurus interesē ainavu prasmīga un ilgtspējīga pārvaldība.

Pasākuma laikā tiks atzīmēts arī aktivitātes “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt” noslēguma posms un pēc divu gadu aktīvas rosības  tiks atklāta izstāde, kurā būs skatāmi 10 Vidzemes ainavu dārgumi - tie tika atlasīti dialogā ar sabiedrību vēl 2017. gadā. Izstādē būs redzami fotoattēli gan no iedzīvotāju privātajiem krājumiem, gan Vidzemes muzeju un Latvijas Nacionālās bibliotēkas arhīviem, kā arī nozīmīgo ainavu fotogrāfijas, kas uzņemtas valsts jubilejas gadā.

Tieši fotoattēli, kas uzņemti dažādos laika nogriežņos, uzskatāmi parāda, ka ainavas laika gaitā pazūd, un tas notiek dažādu iemeslu dēļ – gan cilvēku rīcības, gan pasivitātes dēļ. Lai stiprinātu attieksmi par novadu iedzīvotāju rīcībā esošā mantojuma vērtību un ilgtspējīgas izmantošanas iespējām, Vidzemes plānošanas reģiona īstenotā projekta SWARE ietvaros tapis rīcības plāns vienota dabas un kultūras mantojuma jomā. Tas sniedz atbildes uz jautājumu, kā panākt līdzsvaru starp dabas un kultūras resursu aizsargāšanu, vienlaikus nodrošinot sabiedrības piekļuvi. Klātesošie tiks iepazīstināti ar dokumenta galvenajiem secinājumiem, kā arī varēs uzklausīt UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas nostāju dabas un kultūras mantojuma vienotas pārvaldības jautājumā.

Seminārā par dabas mantojuma pārvaldību un apsaimniekošanu pieredzē aicināti dalīties arī Vecpiebalgas muzeju apvienības “ORISĀRE” un Kocēnu novada pašvaldības pārstāvji. Savukārt Oleru muižas saimniece klātesošos iedvesmos ar stāstījumu par izpratni un vērtībām, dzīvojot un strādājot kultūrvēsturiskā ainavā, vienlaikus to izmantojot tūrisma produktu attīstīšanā un vietējās kopienas saliedēšanā. Detalizēta pasākuma programma pieejama ŠEIT.

Aicinām interesentus reģistrēties dalībai seminārā līdz 2018. gada 10.septembrim plkst.12:00, aizpildot pieteikuma veidlapu Vidzemes plānošanas reģiona mājaslapā. Priecāsimies satikt ikvienu ainavu mīļotāju vienā no desmit Vidzemes ainavu dārgumiem – Piebalgas pusē, kurai tik raksturīgi pauguri un baltie lielceļi, kurus kā vienas no šim reģionam raksturīgajām un vērtīgajām ainavām atzīmējuši Latvijas iedzīvotāji.

Papildu informācija: Dace Laiva, aktivitātes “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt” koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā, dace.laiva@vidzeme.lv, mob.t. 26566680.

 

Informāciju sagatvojusi:

Lelde Ābele

projekta “SWARE” vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā

Jaunākie notikumi

02
Jūl
Piektdien, 2. jūlijā Lubānas novada Sociālais dienests organizē Rīgas Bērnu klīniskās slimnīcas ārstu speciālistu