Neaizslēgtas mājas, saimniecības ēkas, pagraba vai garāžas durvis, viegli atslēdzamas vai uzlaužamas slēdzenes, atvērti logi, dažādu vērtīgu mantu vai neaizslēgtas automašīnas atstāšana pagalmā, nenorobežota teritorija, ilgstoša īpašuma atstāšana bez uzraudzības, ir tika daļa iemeslu, kas veicina zādzību izdarīšanu no privātmājām un to teritorijām. Vasaras sezona parasti ir garnadžu iemīļotākais laiks, gan tādēļ, ka saimnieki atstāj bez pieskatīšanas savas lietas māju pagalmos, gan arī biežāk savus īpašumus atstāj bez uzraudzības ilgāku laika posmu. Lai nekļūtu par zādzības upuri, policija aicina atcerēties un ievērot dažus drošības padomus.

Policija, analizējot zādzību izdarīšanas metodes, ir secinājusi, ka zādzības galvenokārt tiek paveiktas divos veidos – viens ir, uzlaužot atslēgas, durvis, logus, izsitot loga stiklus, savukārt otrs, bez uzraudzības vai neaizslēgtās telpās atstātas lietas, kas pieejamas bez īpašas piepūles.  Zagļus piesaista privātmāju teritorijā atstāta dārza tehnika, velosipēdi vai kādas citas mantas kam ir materiāla vērtība un ko pēc zādzības iespējams realizēt.  Ja šāda veida lietas nav iespējams ievietot slēgtās telpās, tās jāpadara mazāk redzamas, uzkrītošas. Nedrīkst aizmirst arī par automašīnas drošību mājas pagalmā – tā ir jāaizslēdz un atslēga jānovieto tā, lai tā nebūtu viegli pieejama. Nereti, ja zādzība notiek mājā un automašīnas atslēga stāv labi redzamā, pieejamā vietā, tad garnadzis, visticamāk, izmantos iespēju telpās nozagtās mantas aizvest ar jūsu pagalmā novietoto transportlīdzekli. Tāpat neaizslēgta automašīna pagalmā nozīmē lielāku iespēju kļūt par zagļu upuri, jo bieži tiek piefiksēti gadījumi, kad nelūgtie viesi staigā pa īpašumiem un pārbauda vai automašīnas nav palikušas neaizslēgtas, un, ja tā ir atvērta, tad tiek apzagta.

No saimniecības ēkām, pagrabiem vai garāžām, zādzību ir viegli izdarīt, ja šīs telpas nav aizslēgtas nakts vai prombūtnes laikā. Ne mazāk svarīga ir slēdzenes kvalitāte – jo vienkāršāka slēdzene, jo vieglāk tā ir uzlaužama. Dodoties prom no mājas, kaut arī uz neilgu laiku, vai strādājot turpat netālu savā īpašumā, ir jāaizslēdz mājas durvis. Garāmejoša, nejauši īpašumā ienākusi persona apzagt māju var minūtes laikā vai pat ātrāk. Visdrošākais veids kā pasargāt sevi un īpašumu no nejaušiem zagļiem ir sētas ierīkošana, teritorijas robežu acīmredzama noteikšana ar stādījumiem - dzīvžogu, kas apturēs nevēlamu personu ienākšanu. Papildus tam ir labi, ja privātmājas teritorijā ir suns, kas signalizēs un atbaidīs svešas personas.

Papildus drošībai policija iesaka iegādāties un uzstādīt videonovērošanas kameras, kas mūsdienu apstākļos kļuvušas daudz pieejamākas un neprasa milzīgus finansiālus ieguldījumus. Īpašuma drošību palielinās arī uzstādītā zīmes, ka ir suns, notiek videonovērošana.

Policijā nereti tiek reģistrēti arī gadījumi, kad apzagti privātīpašumi, lauku mājas, vasarnīcas, kur patstāvīgi neviens nedzīvo. Policija šādu īpašumu saimniekiem iesaka neatstāt tajos vērtīgas mantas, ja tuvumā dzīvo kaimiņi, tad lūgt pieskatīt īpašumu,  kā arī neatstāt šādu īpašumu logus aizvērtus ar bieziem aizkariem vai žalūzijām, jo atklāts logs gi ļaus kaimiņiem piefiksēt, ka Jūsu prombūtnes laikā īpašumā ieradušies “nelūgti” viesi.  Regulāra īpašuma uzraudzība palīdzēs policijai sekmīgāk notvert zagļus, ja tomēr būs notikusi zādzība.

Protams, pat visu drošības pasākumu ievērošana nekad 100% nepasargās no personām, kas iekārojušas svešas mantas, it īpaši, ja runa ir par “profesionāliem” zagļiem, kuri ar šo rūpalu nodarbojas ikdienā, taču procentuāli šis nav liels skaits. Visbiežāk zādzības tiek pastrādātas spontāni, redzot viegli pieejamas lietas, kurām ir materiāla vērtība un ko ātri iespējams realizēt. Policija aicina piefiksēt vērtīgākās mantas, īpašumā esošās tehnikas numurus, tās nofotografēt, jo zādzības gadījumā tas atvieglos policijas darbu un tās vieglāk būs meklēt, identificēt.

Policija aicina nelaist savā īpašumā svešas personas, kas nejauši satiktas vai atnāk kaut ko jautāt, lūgt palīdzību vai vēl ar kādu citu apmeklējuma iemeslu. Ja vēlaties palīdzēt, palūdziet uzgaidīt pie vārtiņiem vai uz ielas, bez būtiska iemesla neaiciniet savā mājā, jo nekad nevar zināt, kādi ir personas nolūki un vai šī persona, ieraugot kādu vērtīgu lietu, neizdomās to nozagt uzreiz vai nolems apciemot īpašumu Jūsu prombūtnes laikā.

Policija aicina nebūt vienaldzīgiem un aktīvi iesaistīties ne tikai sava īpašuma pasargāšanā, bet arī kaimiņu īpašuma uzraudzībā, it īpaši, kad kaimiņi devušiem prom. Ja redzat svešas personas, kas staigā gar  Jūsu vai kaimiņu īpašumu, noskaidrojiet šo personu apmeklējuma iemeslu, tādējādi apliecinot, ka īpašumi netiek atstāti bez uzraudzības un tos nav vienkārši apzagt.

Policija aicina ikvienu pārdomāt savu attieksmi pret savu īpašumu un tā drošību un vēl tikai patīkamiem pārsteigumiem bagātu atlikušo vasaru.

Uzziņai:

Zādzību skaits no privātīpašumiem Alūksnes iecirkņa apkalpojamā teritorijā:

2018.gada 5 mēnešos reģistrētas  9 zādzības

2019.gada 5 mēnešos zādzību skaits ir nedaudz palielinājies-  reģistrētas 12 zādzības no privātīpašumiem.

 

Zādzību skaits no privātīpašumiem Gulbenes iecirkņa apkalpojamā teritorijā:

2018.gada 5 mēnešos reģistrētas  8 zādzības

2019.gada 5 mēnešos zādzību skaits ir nedaudz palielinājies-  reģistrētas 10 zādzības no privātīpašumiem.

 

Zādzību skaits no privātīpašumiem Cēsu iecirkņa apkalpojamā teritorijā:

2018.gada 5 mēnešos reģistrētas  21 zādzības

2019.gada 5 mēnešos zādzību skaits ir nedaudz krities-  reģistrētas 16 zādzības no privātīpašumiem.

 

Zādzību skaits no privātīpašumiem Limbažu iecirkņa apkalpojamā teritorijā:

2018.gada 5 mēnešos reģistrētas  25 zādzības

2019.gada 5 mēnešos zādzību skaits ir mazāks-  reģistrētas 17 zādzības no privātīpašumiem.

 

Zādzību skaits no privātīpašumiem Madonas iecirkņa apkalpojamā teritorijā:

2018.gada 5 mēnešos reģistrētas  14 zādzības

2019.gada 5 mēnešos zādzību skaits ir līdzīgs-  reģistrētas 15 zādzības no privātīpašumiem.

 

Zādzību skaits no privātīpašumiem Valkas  iecirkņa apkalpojamā teritorijā:

2018.gada 5 mēnešos reģistrētas  15 zādzības

2019.gada 5 mēnešos zādzību skaits ir nedaudz krities-  reģistrētas 12 zādzības no privātīpašumiem.

 

Zādzību skaits no privātīpašumiem Valmieras iecirkņa apkalpojamā teritorijā:

2018.gada 5 mēnešos reģistrētas  19 zādzības

2019.gada 5 mēnešos zādzību skaits ir līdzīgs-  reģistrētas 20 zādzības no privātīpašumiem.

 

Valsts policija iesaka, kā rūpēties par sava dzīvokļa drošību. Lasīt šeit

Informāciju sagatavoja:

Jānis Vehi
VP Vidzemes reģiona pārvaldes
Kārtības policijas biroja

Prevencijas grupas

vecākais inspektors
Tālr. 67014048, 28316090
E-pasts: janis.vehi@vidzeme.vp.gov.lv

 

  

 

 

Jaunākie notikumi

26
Apr
Sēde notiks videokonferences veidā Zoom platformā

02
Jūl
Piektdien, 2. jūlijā Lubānas novada Sociālais dienests organizē Rīgas Bērnu klīniskās slimnīcas ārstu speciālistu