Skriešana ir vērtīga jūsu veselībai, atkritumu vākšana ir vērtīga planētas veselībai, kāpēc gan neapvienot divus vienā? Šī ideja ir Plogginga kustības pamatā - jaunā videi draudzīgā fitnesa trenda, kas apvieno lēno treniņa skriešanu ar atkritumu vākšanu. Šobrīd Plogginga kustībai pievienojušās jau vairāk nekā 40 valstis, tostarp arī Latvija, kur par šī videi draudzīgā fitnesa trenda vēstnesi ir kļuvis uzņēmums “Pilsētvides serviss”.

Plogginga kustības pirmsākumi meklējami Zviedrijā, kur par to dibinātāju ir uzskatāms taku skrējējs un vides entuziasts Ēriks Alstroms (Erik Ahlström). Aktualizējoties vides piesārņojuma problēmai sabiedrībā, šī inovatīvā kustība ir kļuvusi globāla, iegūstot popularitāti gan vides aktīvistu, gan fitnesa entuziastu un aktīvā dzīvesveida piekritēju vidū.

2016. gadā kustībai saka aktīvi pievienoties vides entuziasti un sportisti, un drūzmēšanās, pulcējot cilvēku grupas, kas sanāca kopā, lai skrietu un vāktu atkritumus, kļuva par oficiāliem pasākumiem dažādās Zviedrijas pilsētās. Kopš tā laika kustība organiski augusi visā pasaulē.

“Plogginga kustības popularitāte un pievilcība slēpjas tās vienkāršībā. Šim sporta veidam nav specifisku noteikumu - cik bieži un ilgi Jūs skrienat, cik daudz un kādus atkritumus Jūs savācat katru reizi, kā Jūs transportējat savāktus atkritumus ir pilnīgi Jūsu ziņā. Galvenais noteikums ir nodrošināt savākto atkritumu pareizu utilizāciju, izmetot tos atbilstošajā atkritumu konteinerā, vai nododot pārstrādei. Atšķirībā no daudziem citiem sporta veidiem tas neprasa ne sporta kluba abonementu, nez dārgo ekipējumu – viss, kas ir nepieciešamas ir sporta tērps, cimdi, atkritumu maiss un vēlme sniegt pozitīvu ieguldījumu apkārtējās vides sakārtošanā,” skaidro SIA “Pilsētvides serviss” valdes loceklis Jurģis Ugors.

Ploggings paver acis uz to, cik daudz izmestu atkritumu patiesībā ir pilsētu ielās, parkos un mežu takās, un sabiedrībai ir jāmaina priekšstats par to, ka pacelt atkritumus uz ielas ir slikti, dīvaini vai pretīgi. Tieši pretēji – cilvēki, kas to dara sniedz milzīgu ieguldījumu vides un sabiedrības kolektīvās apziņas sakārtošanā, jo izmest tukšu pudeli uz pilnīgi tīras ielas bez sirdsapziņas pārmetumiem ir daudz sarežģītāk, nekā uz piemēslotās. Neatkarīgi no tā, vai Jūs plogojat vienreiz dienā vai vienreiz mēnesī, tas daudz ko maina. Daudzi ploggeri atzīst, ka šī kustība ir kļuvusi par stipru motivāciju skriešanai, jo iespēja izdarīt ko tādu, kas nāk par labu pašu ķermenim un vienlaicīgi arī apkārtējai videi, kalpo par vēl vienu iemeslu, lai pieceltos un pavadīt laiku skrienot. Turklāt, papildus acīmredzamajiem ieguvumiem apkārtējai videi, Ploggings pozitīvi ietekmē arī ķermeņa veselību. Pietupieni un palēcieni plogginga nodarbības laikā ļauj 30 minūtēs sadedzināt 288 kalorijas, salīdzinot ar 235 kalorijām, kas tiek sadedzinātas parastas skriešanas laikā.

“Pieredze rāda, ka visaktīvāk atkritumu vākšanas, šķirošanas un pārstrādes aktivitātēs iesaistās tieši bērni, jo viņiem tas liekas saistoša un aizraujoša nodarbe. Savukārt bērnu aizraušanās ar atkritumu apjoma samazināšanas jautājumiem neizbēgami iesaista procesā arī vecākus, tādējādi pamazām popularizējot šo ieradumu plašākas sabiedrības vidū.  Tāpēc mūsu tuvākās nākotnes plānos ir organizēt plogging skrējienus dažādos Latvijas novados un apmeklēt dažādu Latvijas reģionu skolas ar lekciju ciklu par to, kā samazināt atkritumu daudzumu mājsaimniecībās, kā pareizi tos apsaimniekot un kādas ir aktuālās iniciatīvas Latvijā un pasaulē, kas veicina atkritumu apjoma pakāpenisko samazināšanos. Viena no šī lekciju cikla tēmām būs arī ploggings,” atklāj Jurģis Ugors.

Pilsētvides serviss mājas lapā (www.pilsetvide.lv) ir izveidota speciāli ploggingam veltīta sadaļa, kurā cilvēki var ieteikt vietas, kurām ir nepieciešama uzkopšana, kā arī sekot līdzi un pieteikties plogginga skrējieniem. Bet Facebook lietotāji ir aicināti pievienot savām bildēm no plogginga treniņiem mirkļbirkas #PloggingLatvia un #SkrienuDabai. Veidosim tīrāku Latviju kopā!

Projektu atbalsta: VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” un biedrība “Aborieši”.

Jaunākie notikumi

26
Apr
Sēde notiks videokonferences veidā Zoom platformā

02
Jūl
Piektdien, 2. jūlijā Lubānas novada Sociālais dienests organizē Rīgas Bērnu klīniskās slimnīcas ārstu speciālistu