Valsts policijas ieteikumi drošībai:

 Neaizmirstiet vienmēr aizslēgt mājokļa (dzīvokļa, mājas) ārdurvis! Arī tad, ja uz īsu brīdi ieejiet pie kaimiņiem, kā arī laikā, kad paši esiet mājās. Izejot no mājām, aizveriet logus, balkona durvis. Tas attiecas arī uz mājokļa augšējiem stāviem. Pirms naktsmiera vēlreiz pārliecinieties vai durvis ir aizslēgtas un logi ir aizvērti.

 Ja iespējams aprīkojiet mājokli ar kvalitatīvām ārdurvīm, vislabāk metāla.

 Ja ilgstoši izbrauciet un neviens nepaliek mājoklī, brīdiniet uzticamus kaimiņus, lai viņi pieskata mājokli. Neinformējiet svešas personas par ilgstošu prombūtni un plānoto atgriešanās laiku.

 Neatstājiet mājoklī mantas uz palodzēm, it sevišķi, ja logi atvērti. Neatstājiet kāpņu telpā, uz balkona, vai lodžijas vērtīgas mantas.

 Mājokļa rezerves atslēgas, citu ēku, pagraba atslēgas, somas, makus, un citas vērtīgas lietas mājoklī neatstājiet priekšnamā, gaitenī. Neglabājiet tās redzamā vietā, kur tās kāds nemanot var paņemt. Šīs lietas labāk nolikt telpā, kur parasti svešinieki netiek ielaisti.

 Naudu, dokumentus un citas vērtīgas lietas glabājiet drošā vietā, ja iespējams aizslēdzamā skapī.

 Mājoklī neglabājiet visu naudu vienā vietā, makā, lādē skapītī. Ikdienas vajadzībām glabājiet nelielu naudas daudzumu atsevišķi.

 Jums piederošās saimniecības ēkas, šķūnīšus turiet aizslēgtus, arī malkas šķūnīšus, jo bieži zog arī malku.

 Nelaidiet slēgtā kāpņu telpā nepazīstamas, kāpņu telpā nedzīvojošas personas. Tas jādara dzīvokļa iemītniekiem pie kā persona atnākusi.

 Ja rodas pamatotas šaubas par svešas personas nodomiem, zvaniet policijai 110 vai 112.

 Nelaidiet mājoklī bez vajadzības svešas, nepazīstamas personas. Saruna var notikt, neatverot durvis. Neatveriet durvis, ja neesat pārliecināts par personas nodomiem, it sevišķi, ja ārpusē ir vairākas personas. Ja kādam ir vajadzīga palīdzība, Jūs varat izsaukt personas lūgto palīdzību pa telefonu, neatverot durvis. Atverot ārdurvis, izmantojiet drošības ķēdi, ja tāda ir uzstādīta.

 Ja ieradies darbinieks no kāda dienesta, apkalpojošas struktūras, kuru Jūs neesiet aicinājis, pārliecinieties, vai persona ir tā, par kuru uzdodas. Darbiniekam ir jābūt apliecībai vai citam dokumentam, un visdrīzāk attiecīgam formas apģērbam. Variet pazvanīt uz attiecīgo dienestu, lai pārliecinātos, vai kādam ir dots rīkojums ierasties un veikt darbības jūsu mājoklī. Darbiniekam būtu jānosauc šis numurs uz kuru piezvanīt.

 Nenorēķinieties par dienestu pakalpojumiem savā dzīvesvietā. Atceraties, ka mūsdienās apkalpojošie dienestu darbinieki (komunālo dienestu, sakaru, TV, interneta nodrošinātājs, elektromontieris utt.) uz vietas mājoklī naudu neiekasē!

 Ja kāda sveša persona vai personas, kuras uzdodas par izplatītājiem, apģērbu vai kādu citu preču tirgotājiem, vēlas, lai Jūs ielaidiet viņus mājoklī, apdomājiet, vai Jums nepieciešams iegādāties preces šādā veidā un vai ir droši ielaist nezināmas personas mājoklī. Neticiet lētiem, “izdevīgiem” preču piedāvājumiem!

 Ja kāds vēlas ko pārdot, lai iegūtu naudu kādai pirmās nepieciešamības precei, biļetei vai kam citam, iesakām neatsaukties šādam lūgumam un neielaisties liekās sarunās ar tām. Nekad nemainiet naudu svešām personām, Jūs var apkrāpt vai iemainīt viltotu naudu.

 Nedodiet svešām personām savus dokumentus, bankas kartes datus, internetbankas datus, kodu kalkulatorus, it sevišķi, ja persona ierodas pie Jums mājoklī un piedāvā “izdevīgi” nopelnīt naudu vai iegādāties preci, pakalpojumu. Kā arī nedodieties šīm personām līdzi uz bankām vai citām iestādēm noslēgt darījumus.

 Neparakstiet dokumentus, par kuru saturu Jūs neesiet pārliecināti. Obligāti izlasiet dokumentus, ko Jums dod parakstīt. Labāk pirms parakstiet kādu dokumentu, iesakām konsultēties ar bērniem, mazbērniem, vai citiem uzticamiem cilvēkiem.

 Nepiekrītiet iesaistīties darījumos, kurus mēģina ar Jums noslēgt telefoniski. Šādos gadījumos nekādā gadījumā nesakiet savus datus - vārdu, uzvārdu, personas kodu, adresi, bankas kartes, internetbankas datus vai citus datus pa telefonu.

 Ja saņemiet telefonisku informāciju par it kā nelaimē nonākušiem radiniekiem, ar lūgumu nodot naudu, lai izkļūtu no nepatikšanām, nepildiet zvanītāja prasīto. Nesakiet savus datus, adresi, un nesoliet nodot, kā arī nenododiet kādam naudu. Pēc zvana, ja iespējams, piefiksējiet telefona Nr. no kura Jums zvanīja. Mēģiniet paši sazināties ar it kā nelaimē nonākušo radinieku. Obligāti informējiet policiju (110) par šādu zvanu. Ja nepieciešams, lūdziet policiju noskaidrot, vai nav informācijas par to, vai Jūsu radinieks tiešām nav nokļuvis nelaimē.

 Izejot no mājas, ņemiet līdzi naudu, tik cik būs nepieciešams. Maku somā glabājiet somas iekšpusē, vislabāk atsevišķā, aizveramā nodalījumā. Somu turiet aizvērtu. Neejiet pa ielu ar atvērtiem somas nodalījumiem. Ietaupītais laiks, somas neaizvēršanai, var dārgi maksāt.

 Ja līdzi nepieciešams paņemt vairāk naudas, lielāko naudas daļu nolieciet atsevišķi, drošā vietā, vislabāk somas iekšpusē, atsevišķā aizvērtā nodalījumā,

lai personas, kas stāv veikalā, tirgū vai kur citur blakus, neredz, ka Jums ir līdzi lielāka naudas summa.

 Izņemot pastā, bankā naudu, nestaigājiet bez vajadzības ar visu naudu ilgstoši pa veikaliem vai citur, nogādājiet naudu mājās, drošā vietā pēc iespējas ātrāk. Uz ielas, autobusā satiktam paziņam nestāstiet, ka iesiet vai bijāt izņemt naudu. Blakus var būt “dzirdīgas” ausis, kas to var ļaunprātīgi izmantot.

 Ja izmantojat bankas karti, neglabājiet PIN kodu kopā ar bankas karti, arī vienā makā nē. Labāk censties to atcerēties. PIN kodu nekad (!) nerādiet, neuzticiet svešām personām. Ja neziniet, kā izņemt naudu no bankomāta, lūdziet to izdarīt saviem bērniem, radiem vai personai, kurai Jūs tiešām uzticaties, un esat pārliecināti par personas godprātību.

 

 

Mūsu darbs – Jūsu drošībai!

Informāciju sagatavoja

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes

Kārtības policijas biroja Prevencijas grupa

Jaunākie notikumi

26
Apr
Sēde notiks videokonferences veidā Zoom platformā

02
Jūl
Piektdien, 2. jūlijā Lubānas novada Sociālais dienests organizē Rīgas Bērnu klīniskās slimnīcas ārstu speciālistu