Vilnis Zābers dzimis Lubānā meliorācijas inženieru ģimenē 1963. gada 27. janvārī. Studējis LMA grafikas nodaļā (1985–1992). Kopš 1988. gada darbojās jauno mākslinieku grupā LPSR Z. Ar grupu Zābers piedalījās vairākās izstādēs un performancēs, savā personālajā mākslas karjerā piedzīvoja četras personālizstādes. Ar grafikām viņš guvis atzinību Rīgas un Tallinas Grafikas Mākslas Triennālēs. Vilnis Zābers gāja bojā autokatastrofā 31 gada vecumā.

Mākslinieks, kura darbus nevar skatīt atrauti no viņa personības. Viļņa Zābera māksliniecisko izpausmju diapazons ir bezgalīgi plašs – sākot ar glezniecību, grafiku un beidzot ar objektu mākslu un performanci. Viņa dzīve, māksla un pasaules uztvere veidojusies galēji sakāpinātā jutīgumā. No harmoniski apcerīgas, klusinātas krāsu paletes glezniecībā līdz aktīvai, komunikablai un uzrunājošai grafikai, kas ietver sevī iespaidus no Endija Vorhola un Roberta Raušenberga atradumiem mākslā – sietspiedi, fotokolāžu, kā arī individuālo paša mākslinieka pieredzi. (Ilona Arne, 2007)

Zābera “mākslas pamatslānis vai patoss” ir mulsinošajā robežā “starp fotofilmas mehānisko bezkaislīgumu, momenta faktoloģiju un ļoti jūtīgu formas izstrādi, kura atklāj gribētās attieksmes pret pasauli, maigumu un vārīgumu”. (Ivars Runkovskis, 1992)

Viens no spilgtākajiem latviešu mākslas 80./90. gadu mijas konceptuālistiem, aizspriedumu izsmējējs un mākslas saviesīgās dzīves enfant terriblé Vilnis Zābers (1963–1994) zīmēja katru dienu. Zīmējums bija viņa profesionālā vingrināšanās, kam viņš piešķīra lielu nozīmi, bet zīmējums bija arī viņa eksperimentālā laboratorija un meditācija, kas nodrošina šim mantojumam būtisku vietu Viļņa Zābera mākslas pētniecībā. Zīmējot ar zīmuli, pildspalvu, krītiņiem vai tušu tika radīti tēli, stāsti un telpa lielākiem darbiem – gleznām un instalācijām, kā arī slīpēta rokas un domu veiklība. Vilnis Zābers bija ne vien avangardisku ideju mākslinieks, bet arī virtuozs amatnieks, izsmalcināts estēts un formas meistars. (Inga Šteimane, 2015)

Zābers ērti jutās ekscentriska dendija formātā, papildinot Šeridana, Bairona, Vailda, Padega un Poļa tēlu galeriju.(...) Zābera dendijs darbojās kā gara aristokrāts, kas ar jutīga seismogrāfa precizitāti reaģē uz sava laika vibrācijām un fiksē tā saraustīto kardiogrammu. Uzmācīga radošā apsēstība izpaudās grafikās un gleznās, performancēs un akcijās, socārta vingrinājumos žurnāla “Avots” lappusēs, konceptuāli konstruētos projektos institucionalizētu megaprojektu ietvaros, kā arī neskaitāmos zīmējumos, kas varbūt vistiešāk ļauj apjaust mākslinieka domas kustību. (Solvita Krese, 2013)

[Zābera] daudzpusība neizriet no vēlēšanās būt visur, bet gan no viņa rakstura. Viņš ļoti impulsīvi reaģēja un izpaudās. Zābers sekoja nevis mākslas konvencijām, bet savam iekšējam impulsam. Un viņa impulsīvās izpausmes formas vienmēr ir ļoti estētiskas. (Miervaldis Polis, 2013)

 Izstāde “Vilnis Zābers Lubānā” Lubānas novada tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrā apskatāma no 14. janvāra līdz 14. aprīlim. Izstādīti Viļņa Zābera zīmējumi, gleznas un grafikas no Annas Aizsilnieces arhīva, kā arī retrospektīvās izstādes “W2x” Rīgas Mākslas telpā (2013) vizuāla projekcija. 

18. janvārī plkst. 11.00 Lubānas novada tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrā tikšanās ar izstādes iekārtotāju Annu Aizsilnieci.

Jaunākie notikumi

26
Apr
Sēde notiks videokonferences veidā Zoom platformā

02
Jūl
Piektdien, 2. jūlijā Lubānas novada Sociālais dienests organizē Rīgas Bērnu klīniskās slimnīcas ārstu speciālistu