Broņislavu dienā, 26. augustā, Lubānā izskanēja dzejas diena "KO IZTEIC VĀRDI: PĀRNĀKT MĀJĀS?"– veltījums Broņislavas Martuževas jaunības laika desmitgadei: 1946-1956. 

 

Pirms 70 gadiem augustā Martuževa, kurai tolaik bija 22 gadi, izgāja no mājām kā bēgle, un jau novembrī sāka slēpties savās mājās pagrīdē. Bija sācies "karš pēc kara" – un Broņislava bija starp tiem, kuri nespēja būt iecietīgi pret svešas varas vardarbībām. Viņa mīlēja savu zemi, savas tēva mājas un vēlējās būt brīva. Tur, pagrīdē, radās daudz dzejoļu, viņa tos rokrakstā rūtiņu kladē sakārtoja krājumā "Rakstītāja". Vēlāk daudzi dzejoļi no šīs klades ir publicēti dažādos krājumos, bet ne visi. Daudzi dzejoļi atnāca nakts sapnī, un vēlāk tika pierakstīti. Kopā ar Vili Tomu sacerēja žurnālu "Dzimtene", iznāca 11 numuri, kurus Broņislava ar roku pavairoja. Pie pratināšanas neko nevarēja noliegt, jo rokrakstu neizmainīsi. Un tapa dziesmas, arī veltījumi tiem jaunajiem puišiem, kuriem, uz brīdi iznākot no meža, bija bezgala skumjas acis. 

Pirms 65 gadiem – 1951. gada 14. februārī viņu un partizānu Vili Tomu apcietināja.  Stūra māja, centrālcietums, pratināšanas… Visai dzimtai spriedumu Stūra mājā pasludināja 1951. gada 22. jūnijā, bet no Rīgas izveda (katru atsevišķi) tikai 1952. gada 2. februārī. Ļeņingrada, Kirova, Vologdas stepes, Krasnojarska, Taišeta, Bratska, Neveļska, Kostomarova… Tas viss vienā vārdā saucās – Ozerlag. 

Pirms 60 gadiem – 1956. gada 5. augustā – Martuževa atgriezās Latvijā. Naktī vilciens apstājas stacijā un Broņislava dzird – strādnieki dzied: "Jaunība, jaunība, sārtais vīna trauks...", nu ir skaidrs – esmu mājās. Latvija viņu sagaidīja ar viņas pašas dziesmu. Tagad viņai bija 32 gadi un sabeigta veselība. Maijas Silmales māte uzreiz iekārtoja Rīgā slimnīcā, un uz "Lazdiņām" – gar Daugavu uz mājām viņa pārnāca tikai nākamajā vasarā.

Tāds jubileju gads, tāpēc pasākums bija veltījums dzejai un jaunas meitenes spēkam un stājai, dzimtas spēkam un māju sajūtai. Visur – gan pagrīdē, gan nometnēs radās dzejoļi. Rakstīt nedrīkstēja, bet aiz katra nedrīkst ir kāda iespēja. Nometnē rakstīja uz plāna, papirosu čaulīšu papīra un vēlāk Maija Silmale savā spilvenā šīs lapiņas izveda. Bez tam, Martuževai bija fenomenāla atmiņa. Un viņas dzeja nav sacerēta konstrukcija – tas ir gudrs stāsts par dzīvi un laikmetu un arī "Dieva dāvana, kas nokrīt no gaisa".

Dzejas dienā Lubānā ciemojās dzejniece Anna Rancāne, kura, tāpat kā Broņislava, ir izaugusi ar katoļu dziesmām un sadraudzējusies ar folkloras kustību. Raksta ne tikai dzeju, bet arī scenārijus, lugas (nupat Nacionālais teātris sāks iestudēt viņas "Pierobežas stāstus"), aprakstus par savas Latgales puses vietām un ļaudīm, ar "Impro" autobusiem ved ļaudis ekskursijās pa Latgali. Arī viņai, kad nolaižas rokas, ir Dievs, pie kā pieturēties. Un dzeja, kura ir patiesa, dzidra un nesamākslota. Latvijas Nacionālā teātra aktrise Dace Bonāte Martuževas dzeju ir izjutusi dziļi personiski kā īpašu, sev tuvu vērtību – viņa runāja tā laika dzeju. Savas jaunības laika dziesmas Martuževa uzticēja Andrim Baltacim – tolaik tās pa pagastiem iznēsāja mežabrāļi, tagad to dara Andris. Skanēja arī pašas Martuževas neatkārtojamais dzejas lasījums.

Ir nodoms un vēlēšanās, ka Dzejas diena Lubānā katru gadu varētu būt Broņislavās, 26. augustā. Kā simbols novadam, ja novads to tā gribēs pieņemt. Un šajā dzejas dienā katru gadu varētu būt 2 daļas: kāds veltījums Martuževai kā šīs dienas ciltsmātei un veltījums kādam citam (vai vairākiem), Martuževai radniecīgam dzejniekam/dzejniecei – gan tagad rakstošam, gan Aizsaules dārzos augusta ražu izdalošam. 

Par nākamo gadu domājot – tas varētu būt veltījums Martuževas ļoti mīlētam Ļaudonas novada dižgaram Andrejam Eglītim. Par to – līdz nākamajam gadam varēsim padomāt, bet tagad – atskatīsimies uz Broņislavas Dzejas dienu Lubānā - fotogalerijā!

Jaunākie notikumi

26
Apr
Sēde notiks videokonferences veidā Zoom platformā

02
Jūl
Piektdien, 2. jūlijā Lubānas novada Sociālais dienests organizē Rīgas Bērnu klīniskās slimnīcas ārstu speciālistu