Kad rudens krāsas sāk apgleznot mūsu novadu, laiks paraudzīties uz vasarā paveikto. Prieks par tiem novada iedzīvotājiem, kuri atsaukušies uz pašvaldības aicinājumu labiekārtot, sakārtot vidi sev apkārt, iesaistoties iedzīvotāju iniciatīvas projektos. Kā tad veicies ar pašu iecerēto projektu īstenošanu?

Par jaunumu varētu saukt BMX trases izveidi Zaķu vecainē (blakus mototrasei). Ar savu roku darbu trases izveidošanā piedalījušies Gintis (viens no idejas autoriem) un Armands Dzeņi, Kristers Studers ar draugiem un tehnikas pakalpojumus sniedza Kaspars Kaņeps ar savu komandu. Trasi nu jau izmanto dažāda vecuma bērni (apmēram 10). Idejas autors arī sev iegādājies trases BMX velosipēdu un dažkārt kopā ar jauniešiem uzrīko kādas mazas sacensības. Gintis Dzenis atzīst, ka izdevies izveidot tikai pusi no BMX trases (2 taisnes), nākotnē plāno izveidot vēl 2 taisnes. Plānu realizēšana atkarīga no finansiālā nodrošinājuma, vēlmes darboties un laika. Šogad līdztekus pašvaldības finansējumam nācies ieguldīt arī savus personīgos līdzekļus. 

Ļoti aktīvi un savlaicīgi sava projekta īstenošanā iesaistījusies biedrība "Aborieši" (Māris Valainis). Dabas takā "Aiviekstes ozoli" izveidota šautuve šaušanai ar loku. Izgatavots šautuves stends un labiekārtota vieta. Pavisam netālu no šautuves no dažādiem dabā sastopamiem materiāliem izveidota arī baskāju taka (ikvienam der pamēģināt savu pēdu izturību pret tādiem dabas materiāliem, kā čiekuri, akmentiņi utt.). Māra un viņa komandas izveidotajā šautuvē pirmie apmeklētāji varēja izbaudīt lokšāvēja priekus jau Aiviekstes svētkos. Pavisam nesen interesenti tika aicināti uz ievadlekciju lokšaušanā, varēja arī iemēģināt roku praktiski. Pirmo nodarbību apmeklējuši vismaz 20 interesenti. Tāpat Māris iecerējis arī papildinājumu trenažieru zālei ar otru projektu "Uz slēpēm cauru gadu", kur paredzēts slēpošanas trenažieris un rollerslēpes. Bet, ak vai, to, ko var savām rokām izdarīt, tas jau ir redzams un aptaustāms, bet to, ko ražo rūpnīcās, nākas gaidīt ilgi. Bet kā saka: labs nāk ar gaidīšanu. Trenažieris un rollerslēpes ir pasūtītas, atliek tikai gaidīt un tad arī uzstādīt.

Bet iepretī Māra Valaiņa dabas takai, otrajā krastā turpina tapt dabas taka uz Liedi (Juris Moris). Kad paietas pāri vairākiem tiltiņiem pa jau attīrīto teritoriju, kas ved gar Aivieksti uz Liedes izteku, atsegtas vairākas skaistas skatu vizūras, kas ļauj paraudzīties uz Māra Valaiņa dabas taku no cita skatu punkta. Nākotnē abas dabas takas būs papildinājums viena otrai. Skaisti!

Tāpat sakopta un labiekārtota ir atpūtas vieta pie J. Zābera muzeja "Vecais Ceplis". Atpūtniekiem ir izveidota ugunskura vieta, uzstādīts galds ar soliņiem, telšu vietā atjaunoti soliņi un pats galvenais – uzbūvēta sirsniņmājiņa. Prieks arī par šo sakopto vietiņu mūsu novadā. 

Projekta "Padebess gar bērzu gatvi" iesniedzēji (Broņislavas Martuževas fonds "Rakstītāja") uzskata, ka piedalīšanās šādos iedzīvotāju iniciatīvas projektos rosina domāt un paskatīties kritiski uz vidi apkārt. Projekta iesniedzēji savā atskaitē par paveiktajiem darbiem, raksta:

  1. Dzejnieces B.Martuževas dzimšanas dienā 08.04.2016. muzikālā apvienība JUBILĀRI, kurā piedalījās Andris Baltacis, Andris Eriņš, Aldis Kise un Gints Ločmelis, startēja ar "Dārziņu" ozola un krūmāju sakopšanu, vienlaicīgi uzfi lmējot videoklipu A. Eriņa dziesmai "Visa dzīve", ar kuru piedalījās šlāgeraptaujā un ieguva 3. vietu.
  2. IK "Upeskrasts" veica ainavas sakopšanu: sanitāro cirti gar ceļa malu, nozāģēja 3 bojātos kokus, kuri apdraudēja satiksmi uz ceļa un kopskatu.
  3. Sākotnēji stādu iegādei paredzētie līdzekļi tika novirzīti papildus arborētista pakalpojumiem: rezultātā ir veikta kokkope 1 liepai un 5 ozoliem.

Braucot ikdienā garām dzejnieces "Dārziņu" mājām skatienu piesaista tīrība un kārtība. Liekas, ka pati saimniece tūdaļ baltā lakatiņā iznāks ārā un teiks: "Nu, vasaleņi!"

Foto no iedzīvotāju iniciatīvas projektiem pieejami šeit*

 

Laikraksta "Lubānas Ziņas" redaktore: Ligita Pētersone

 

Jaunākie notikumi

26
Apr
Sēde notiks videokonferences veidā Zoom platformā

02
Jūl
Piektdien, 2. jūlijā Lubānas novada Sociālais dienests organizē Rīgas Bērnu klīniskās slimnīcas ārstu speciālistu