Tradīciju kopa "Sietiņš" aicina: visus uz Ziemas saulgriežu svinēšanu ar tradicionālo bluķa vilkšanu. Iesiesim, ierakstīsim un visādi citādi atstāsim bluķī sliktās domas, neveiksmes un likstas. Bluķa vilkšanas gājienam pulcēšanās pie Meirānu tautas nama 21. decembrī plkst. 16.00. Līdzi ņemt labu omu un jebkādus priekšmetus trokšņa radīšanai. Pēc bluķa sadedzināšanas, sasildoties pie karstas tējas tases  un piparkūkām, iesaistīsimies rotaļdančos, mīklu minēšanā un citās Ziemas saulgriežu aktivitātēs.

Foto: ilustratīvs

Nevieni svētki nenorit bez paaudžu paaudzēs krātām tradīcijām. Par raksturīgākajām latviešu ziemas saulgriežu tradīcijām tiek uzskatītas: pirtī iešana, deviņu ēdienu ēšana, budēļos iešana, bluķa vilkšana, zīlēšana un dāvanu dāvināšana.

Ziemas saulgriežu svētkus, kurus mūsu senči senatnē sauca par bluķa vakaru, atzīmējušas un svētījušas arī citas tautas Eiropā. Arī latvietis šajos godos centās iegūt svētību – tā ietver auglību, pārpilnību, bagātību, saskaņu un laimi.

Kā tad notiek bluķa vilkšana? Šim nolūkam jau iepriekš sagatavo ozolkoka bluķi (kurš tiek uzskatīts par svēto koku), kuram abos galos vilkšanai piestiprina virves. Vilkšanas rituāls sākas ar krēslas iestāšanos, bluķi velk apkārt mājai, sētai vai ciemam tā, lai veidotos noslēgts aplis. Bluķa vilcējus pavada trokšņojošu ļaužu pūlis vai ķekatnieki. Gājienu noslēdza ar bluķa sadedzināšanu, savācot tajā visa gada neveiksmes, nelaimes, sliktos darbus un domas.

Bluķa vilkšanai bija vairākas nozīmes. Pirmā – tas simbolizēja gada laikā darāmo darbu grūtumu un bluķa sadedzināšana bija zīme, ka visi vasaras un rudens darbi beigušies. Otra nozīme – saule griežas uz pavasara pusi, cilvēki ticēja, ka tādējādi palīdz saulei ātrāk kāpt debesu kalnā. Bluķa dedzināšana bija saules ugunīgās ripas simbols. Trešā nozīme – gaismas uzvara pār tumsu un saules siltuma atgriešanās dabā.

Jaunākie notikumi

26
Apr
Sēde notiks videokonferences veidā Zoom platformā

02
Jūl
Piektdien, 2. jūlijā Lubānas novada Sociālais dienests organizē Rīgas Bērnu klīniskās slimnīcas ārstu speciālistu